Sådan outsourcer du risikoen og vinder det næste udbud cover
Hjem » Sådan outsourcer du risikoen og vinder det næste udbud

Sådan outsourcer du risikoen og vinder det næste udbud

​Ejerskab af det rigtige materiel er én af de stærkeste konkurrencefordele, en virksomhed kan have.

Men i en verden, hvor teknologien udvikler sig, udbudskravene skærpes, og markedet konsoliderer sig, er spørgsmålet ikke længere kun, hvad man ejer – det er, hvordan man finansierer det, og hvor man med fordel kan outsource sin risiko.

– De virksomheder, der navigerer bedst i den forandring, er ikke nødvendigvis dem med den største maskinpark. Det er dem, der forholder sig strategisk til balancen i deres finansieringsstrategi og dermed er klar til det næste projekt, uanset hvad det kræver, siger Kenneth Junker, Director, Equipment i Jyske Finans.

En verden i forandring

Vi er i en verden i forandring. Elektrificering af tungt materiel er ikke længere en fremtidig mulighed – det er en teknologisk og regulatorisk virkelighed, der allerede påvirker, hvilke projekter man kan byde ind på. Og med udsigten til skiftet fra diesel til el og i fremtiden brint som mulig næste teknologiske skifte er der ingen grund til at forvente, at forandringshastigheden aftager.

​– I den virkelighed er der en konkurrencefordel at hente for de virksomheder, der tænker finansieringsstrategien aktivt. Når man vælger at leje dele af sit materiel frem for at eje, outsourcer man både den teknologiske og kommercielle risiko, der følger med ejerskabet. Man bevarer handlefriheden til at skifte til den rigtige teknologi, når markedet kræver det. Og man frigør kapital til de investeringer, der reelt differentierer virksomheden, forklarer Kenneth Junker.

Det er ikke et spørgsmål om, hvorvidt ejerskab er rigtigt eller forkert. Det er et spørgsmål om, hvilke dele af maskinparken der giver mest mening at eje langsigtet – og hvilke dele der med fordel kan håndteres mere fleksibelt, så virksomnæste projekt.

Det rejser et praktisk spørgsmål, som er værd at stille sig selv: Er din maskinpark sammensat, så den giver dig fleksibilitet – eller er den sammensat ud fra, hvad der var det rigtige svar for tre år siden? En maskinpark, der er finansieret over lange løbetider på materiel med usikker teknologisk levetid, kan binde kapital og handlefrihed på et tidspunkt, hvor markedet kræver noget andet.

Hos GSV mærker de en stigende efterspørgsel på at leje frem for at eje materiel blandt entreprenør- og anlægsvirksomheder. For mange handler det ikke længere kun om pris, men om fleksibilitet, ressourceudnyttelse og muligheden for løbende at have adgang til det materiel, der matcher opgaven og de krav, branchen står overfor.

 

Nye udbudskrav – barriere eller mulighed?

Kravene er ikke på vej – de er her allerede. Fra 1. juli 2025 stiller Bygningsreglementet konkrete CO2-grænser for byggeprocessen med et loft på 1,5 kg CO2 pr. m² pr. år, og arbejdsmaskiner med konventionel diesel estimeres at udgøre knap 50 % af det loft alene.

– Københavns Kommune har besluttet at skalere kravet om fossil og emissionsfrie arbejdsmaskiner til at gælde 100 % af alle udbud i 2025 og 2026, uanset om det drejer sig om nybyggeri, renovering eller anlæg. Og med 18 offentlige bygherrer – herunder Aarhus Kommune, Vejdirektoratet og Metroselskabet – der har koordineret krav om emissionsfrie maskiner i deres udbud, er det ikke et lokalt Københavnerfænomen. Det er en national bevægelse – og erfaringen viser, at regulatoriske krav, der starter i det offentlige marked, typisk bevæger sig mod de private bygherrer i de efterfølgende år, siger Kenneth Junker, og fortsætter:

– For den virksomhed, der forholder sig aktivt til sin maskinpark og finansieringsstrategi, er det en mulighed: At positionere sig som den leverandør, der kan levere det rigtige materiel til de rigtige projekter – både i dag og i morgen.

Jyske Finans rådgiver dig på tværs af hele finansieringsporteføljen – fra den langsigtede investering i det strategiske kernemateriel til den projekttilpassede løsning, der giver fleksibilitet, når markedet kræver det.

Hvornår gennemgik du sidst din finansieringsstrategi i lyset af det marked, du er på vej ind i?


Se nyheder med samme emne

Klik på det emne du finder interessant og se andet spændende indhold


    Kontakt os

    Få et hurtigt overblik over de fordele, du har glæde af som medlem af DM&E.