Hjem » DM&E-ledere indtog magtens centrum

DM&E-ledere indtog magtens centrum

DM&Es medlemmer kan hjælpe i en kommende national beredskabsplan, slog DM&E fast over for minister.

Torsten Schack Pedersen, minister for samfundssikkerhed og beredskab, har haft besøg af DM&Es direktør, Jacob Christian Nielsen, og chefkonsulent, maskinstation, Thomas Kristensen, på sit kontor på Christiansborg. De to repræsentanter ville gøre ministeren opmærksom på, hvad DM&E kan bidrage med, hvis foreningen inddrages i den nye nationale beredskabsplan, som Torsten Schacks ministerium er ved at udarbejde sammen med aktører som Falck og Arkil.

Derfor var vores møde godt timet. Vi havde inviteret os på kaffe for at gøre opmærksom på foreningen over for en positiv og lydhør minister. Det er vi forpligtet til at gøre, fordi vi har kapaciteten til at hjælpe, siger Jacob Christian Nielsen.

Materiel som kan hjælpe

Vores medlemmer har viden, store maskiner og andet materiel, der kan komme til gavn ved for eksempel stormfloder, oversvømmelser og andet voldsomt vejr såvel som situationer i en verden, der ikke er så fredelig, som den har været, fortæller Jacob Christian Nielsen.

Som et eksempel nævner han snestormen i januar 2024 for ministeren. Dengang måtte flere bilister overnatte i deres biler på det østjyske afsnit af E45, fordi beredskabet ikke kunne ud til dem.

Havde man haft et samarbejde med os, kunne nogle af vores medlemmer have fundet en løsning med deres store maskiner på bælter, pointerer Jacob Christian Nielsen og suppleres af Thomas Kristensen: Vi har maskinstationer overalt i landet med muskelmasse og knowhow til for eksempel at fjerne træer, pumpe vand væk, lave diger og barrierer og rydde sne, der relativt hurtigt vil kunne hjælpe med en koordineret indsats. Opstår der et problem et sted, vil vi kunne kanalisere opgaver til medlemmer i området.

En dør på klem

Hvad der nu sker, ligger ikke fast. Men vi synliggjorde os og satte en fod i en dør, der står på klem. Kommer vi med i et beredskab, kan man selvfølgelig melde fra, hvis man ikke har lyst til at være med. Nogle af vores medlemmer, der har færre ansatte om vinteren, vil ikke kunne stå til rådighed i den periode, men kan være klar på andre tider af året, siger Thomas Kristensen.

Vil nedsætte forum

Også ministeren var glad for mødet. Erhvervslivet udgør en væsentlig ressource og medspiller i forhold til at styrke samfundssikkerheden og det samlede beredskab, og jeg vil gerne arbejde for en større involvering af private aktører i samfundsberedskabet, fortæller Torsten Schack til DM&E Magasinet.

Jeg har selv oplevet, hvad en god kontakt kan gøre. Under en snestorm i Thisted for nogle år siden hjalp en lokal entreprenør med at få ryddet vejene. Det er et meget håndgribeligt eksempel på, at myndigheder og private aktører kan spille hinanden gode. Jeg kommer til at nedsætte et forum for erhvervslivet, hvor relevante aktører kan drøfte, hvordan private virksomheder bedst muligt kan inddrages og bidrage til samfundssikkerhed og beredskab. Det er et arbejde, jeg ser meget frem til.

Chefkonsulent i DM&E Maskinstation, Thomas Kristensen, th@dmoge.dk, +45 7641 3665.


Se nyheder med samme emne

Klik på det emne du finder interessant og se andet spændende indhold


    Kontakt os

    Få et hurtigt overblik over de fordele, du har glæde af som medlem af DM&E.