Af Maurice Steinbusch, Cumela Holland, og Gerth Petersen Holm, DM&E
Holland planlægger at blive det første land i EU, der indfører et krav om, at alle sprøjter skal være udstyret med et lukket påfyldningssystem (CTS). Dette krav forventedes trådt i kraft i 2026. Danmark har til hensigt at implementere den samme standard kort tid efter. Ved at Holland indfører kravet et år tidligere, vil vi kunne hente erfaringer fra deres CTS-systemer og få tilstrækkelig viden om de nye låg til at kunne anvende dem i Danmark. Det vil ikke være muligt for alle EU-lande at implementere CTS-kravet samtidigt, da der ikke vil være tilstrækkelige faciliteter til rådighed for indkøb.
Vi har haft en tæt dialog med vores hollandske kolleger og har fået indsigt i deres overvejelser og idéer i forbindelse med implementeringen af kravet. I Danmark har der været en fantastisk dialog i forbindelse med indførelsen af de danske krav. Miljøministeriet har inviteret alle relevante organisationer til en åben drøftelse om CTS-systemerne. Vi har deltaget i denne dialog, som har været et fantastisk stykke arbejde, hvor alle aktører fra medarbejderorganisationer, producenter, forhandlere, anlægsgartnere, gartnerier, landbrug og fødevaresektoren, har været involveret.
Nu skal vi se, om situationen i Holland vil påvirke de danske overvejelser om implementeringen.
Den politiske situation der påvirker CTS kravet
Regeringens fald sidste sommer forsinker implementeringen af obligatoriske lukkede påfyldningssystemer til plantebeskyttelsesudstyr. Samarbejdspartnere, herunder Cumela, beklager forsinkelsen, men erkender også, at kravet bør ses som en drivkraft for branchen til i fællesskab at tage de nødvendige skridt.

8. oktober 2025
Rådene til brugerne forbliver uændrede: Forbered din virksomhed på at arbejde med et lukket påfyldningssystem så hurtigt som muligt. Disse systemer vil blive implementeret uanset hvad, og fordelene for dit eget helbred er ubestridelige.
Lukkede påfyldningssystemer reducerer risikoen for operatøreksponering og miljøpåvirkning ved påfyldning af sprøjter med op til 99%. Brugere af plantebeskyttelsesmidler har en personlig interesse i at forhindre stænk og spild ved påfyldning af sprøjter. Dette er i deres egen og deres medarbejderes sundheds interesse og for at forhindre, at produktgodkendelser kompromitteres på grund af potentielle påvirkninger af mennesker, miljøet og vand. I de senere år har Fedecom, Agrodis, LTO Nederland, Cumela og CropLife NL felttestet og demonstreret enheden og offentliggjort rapporter i medierne.
Flere lukkede påfyldningssystemer tilgængelige
Kravet om at fylde sprøjter med et lukket påfyldningssystem gælder for flydende plantebeskyttelsesmidler i beholdere fra 1 til 20 liter og for frilandsafgrøder. Påfyldningssystemerne skal overholde NEN-ISO 21191:2021 – Udstyr til plantebeskyttelse – Lukkede overførselssystemer (CTS) – Ydelsesspecifikation .
Der findes nu forskellige lukkede påfyldningssystemer på markedet. De fås både som overflademonterede og separate systemer. Den letmonterede hætte er standarden, og alle tilgængelige systemer er kompatible med denne type hætte. Et stigende antal plantebeskyttelsesdåser fås nu med denne specifikke hætte. Maskinbyggere er klar til at installere det lukkede påfyldningssystem på deres sprøjter.
Fordelene er fantastiske
Fordelene ved at arbejde med et lukket påfyldningssystem er store:
- Intet stænk, intet rod;
- Sikkert arbejde, ingen eksponering af operatørerne ved påfyldning af maskiner, hvorpå der anvendes plantebeskyttelsesmidler;
- Skyl emballagen straks;
- Direkte måling af doseringen;
- Ikke flere sæler, der blæser væk og forurener vandet;
- Ved godkendelse af ressourcer kan der tages hensyn til brugen af påfyldningssystemet.
Det samarbejdende erhvervsliv ser gode muligheder for at overgå til lukkede påfyldningssystemer i stort antal inden 2026, sammen med landmænd, gartnere og entreprenører. Hvis det er så nemt at minimere sundhedsrisici, burde det ifølge de involverede parter ikke være et problem at købe et lukket påfyldningssystem.
