Hjem » DM&E Ajourføringskursus: For kloakmester Søren Frederiksen er det en fast investering i fagligheden

DM&E Ajourføringskursus: For kloakmester Søren Frederiksen er det en fast investering i fagligheden

I foråret 2026 afholder DM&E sammen med Danske Kloakmestre i alt ti ajourføringskurser for kloakmestre rundt i landet. Den 18. februar blev kurset afholdt i Rødby, og blandt deltagerne var Søren Frederiksen, indehaver af Høng Kloakmester ApS.

For Søren Frederiksen er ajourføringskurset en fast del af årets planlægning. Han har deltaget flere år i træk og prioriterer at sætte en arbejdsdag af til at blive opdateret.

Overblik i en travl hverdag

Som kloakmester oplever Søren Frederiksen, at der løbende kommer nye vejledninger, normer og ændringer, som har betydning for det daglige arbejde.

– Kurset giver mig et samlet overblik og hjælper med at sortere i, hvad der er vigtigst at tage med hjem til min virksomhed. DM&E er rigtig gode og dygtige til at give overblikket og fortælle om nye vejledninger og normer, og hvad der er sket siden sidst, fortæller kloakmesteren.

For Søren Frederiksen fungerer kurset som en årlig faglig ajourføring, hvor han får samlet op på det vigtigste ét sted. I år var der blandt andet fokus på betydningen af at overholde normerne i det daglige arbejde. Der blev blandt andet sat fokus på DS 432 og løsninger med sandfangsbrønde og drænpumper.

For Søren Frederiksen er det en vigtig påmindelse om, at normerne skal følges i praksis – ikke mindst fordi de er afgørende, hvis et byggeprojekt senere skulle ende i en tvist eller en retssag. Samtidig understreger han, at også de øvrige emner på dagen – fra dokumentation og kvalitetssikring til praksisnære eksempler – allerede giver værdi i hverdagen.

Dokumentation og kvalitet i fokus

Dokumentation fylder meget i hverdagen hos Høng Kloakmester. Ifølge Søren Frederiksen er det et område, man ikke må tage let på – hverken af hensyn til kunden eller virksomhedens økonomi.

Kurset i Holbæk gav kursusdeltageren blandt andet inspiration til at forenkle arbejdsgange og tænke f.eks. dokumentation mere ind i selve tegningerne til kunden.

– Små justeringer kan gøre processerne mere enkle og spare tid – både på kontoret og ude i marken hos kunderne, lyder det fra Søren Frederiksen.

Samtidig hænger kvalitet og økonomi tæt sammen i hans optik:

– Man skal ikke lave noget dårligt arbejde for så at lave det om igen. Det giver negativ på bundlinjen.

For Søren Frederiksen handler deltagelsen på kurset derfor ikke kun om at leve op til gældende krav, men om at styrke en sund og effektiv forretning med høj faglighed – og her skaber sparringen med kollegaerne på kurset en helt særlig værdi for ham.

Sparring, der kan omsættes i praksis

En vigtig del af ajourføringskurset for Søren Frederiksen var dialogen med kolleger fra andre virksomheder. For ham er det værdifuldt at høre, hvordan andre i branchen griber opgaverne an – og tage de gode idéer med hjem til Høng. Det er med til at styrke bundlinjen. Samtidig sætter han pris på, at kurset giver mulighed for at drøfte branchens fælles udfordringer.

En investering i virksomheden

Ajourføringskurset er relevant for alle, der arbejder med kloak og afløb i hverdagen – både ejere, kloakmestre og medarbejdere. Hos Høng Kloakmester ApS deltog begge kloakmestre i kurset, og ifølge Søren Frederiksen er det vigtigt, at hele virksomheden er opdateret på nye krav og arbejdsgange.

– Kurset er én arbejdsdag væk fra driften – men for mig er det en investering i min virksomhed. Det giver værdi i form af opdateret viden, stærkere faglighed og bedre forretning.

Med ti kursusdage i foråret 2026 giver DM&E kloakmestre over hele landet mulighed for at holde sig ajour. For Søren Frederiksen er valget enkelt: Ajourføringskurset er blevet en fast del af virksomhedens udvikling.

– For mig er der ingen tvivl – vi tager med igen i 2027, lyder det fra Søren Frederiksen.


Se nyheder med samme emne

Klik på det emne du finder interessant og se andet spændende indhold


    Kontakt os

    Få et hurtigt overblik over de fordele, du har glæde af som medlem af DM&E.